Naše tipy na vhodnou kosmetiku

Jak se měří HYDRATACE V KOSMETICE

Hydratace pokožky je důležitým parametrem kůže, který lze rychle a přesně změřit. Pomocí diagnostických přístrojů s korneometrickou sondou stanovíme množství vlhkosti v povrchových částech pokožky.

Pomocí opakovaného měření hydratace můžeme zjistit, zda kosmetický přípravek skutečně přináší pokožce obnovení vlhkosti.
Fyzikálním principem měření hydratace je stanovení kapacitance. Ta je závislá na chování kůže jako kondenzátoru. Čím bude kůže sušší, tím více se bude jevit jako kondenzátor a naopak. Takto získáme velmi přesnou hodnotu hydratace pleti.

Rozdíly mezi bio potravinami a bio kosmetikou

Na stránkách Zpravodaje jsme se bio kosmetikou zabývali nezčíselněkrát. Přesto pokládáme tuto tématiku za stále aktuální. Český trh kosmetických přípravků je silně konkurenční a jakákoli "výhoda" představuje jak marketingový, tak odborný potenciál. Umění správně nabídnout a vysvětlit, co je bio, je důležité nejen pro prodej, ale především pro důvěru mezi kosmetičkou, potažmo lékárnou a klientem.

Historie ekologického zemědělství
Bio potraviny nejsou pojmem, který se objevil v posledním desetiletí. Pravdou je, že těsně před 1. světovou válkou, někdy kolem roku 1910, začal britský botanik Sir Alber Howard propagovat způsoby ekologického zemědělství. Spolu s jeho ženou, která se zabývala fyziologií rostlin, vypracovali zásady ekologického zemědělství, které knižně vydali na počátku 40. let minulého století pod názvem An Agricultural Testament. Jednalo se o první, skutečně vědecké dílo, které stanovilo zásady pro ekologické zemědělství a výrobu bio potravin, platící dosud.
Konec 2. světové války znamenal pro lidstvo nový úkol - zajistit dostatečné množství potravin pro národy, které dosud trpěly válečnými strastmi. K tomu se hlásil o svoje nároky nově vznikající, tak zvaný třetí - rozvojový svět. V relativně krátkém časovém úseku bylo třeba zlepšit úroveň výživy téměř miliardy lidí. Jak se později vyjádřil americký biolog M. Paul: "Na ekologii prostě nebyl čas". Z USA se šířila tzv. zelená revoluce, která hlásala použití nových postupů a látek, které vedly k zvýšení výnosů. Byl to čas DDT a masivního využívání chemických hnojiv. Avšak již v té době existovala v Británii první organizace pro ekologické zemědělství - Soil Association. Zásadním krokem při sjednocení pravidel pro ekologické zemědělství byl vznik Mezinárodní organizace ekologického zemědělství IFOAM v roce 1972. Na jejím základě začaly vznikat národní dobrovolné certifikační instituce, které udělují značky bio potravinám a bio produktům a kontrolují dodržování závazných standardů. V posledních dvaceti letech vznikla rovněž série zákonů o ekologickém zemědělství, které s touto certifikací počítají a v budoucnu se předpokládá další zpřísnění pravidel.

Bio potraviny
Výrobce bio potraviny v ČR musí splňovat podmínky, které jsou dány Zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a nařízením Rady (ES) č. 834/2007 o ekologické produkci a označovaní ekologických produktů. Producenti bio potravin podstupují přísnou vstupní kontrolu, která se týká např. využívání hnojiv, způsobu obdělávání půdy nebo ustájení a porážky zvířat. Po úspěšné certifikaci obdrží právo umístit v označení výrobku chráněnou značku bio potraviny. Následně jsou pravidelně kontrolováni, zda dodržují zákonná nařízení pro ekologické zemědělství. Pokud výrobce neoprávněně přidělí potravině označení bio nebo "z ekologického zemědělství", může dostat až milionové pokuty. Konkrétní pravidla platí také pro prodej bio potravin, které musí být viditelně odděleny od jiných potravin.

Certifikace bio kosmetiky
Zatímco bio označení na potravině je možné jen na základě splnění podmínek daných zákonem a při platnosti časově omezeného certifikátu, použití označení bio, přírodní nebo ekologický u kosmetiky není zákonem regulováno.
Každý výrobce může dle vlastní úvahy uvést na etiketu kosmetického přípravku označení "bio" nebo kupříkladu "přírodní". To je pro zákazníky matoucí. Proto vedl tlak některých výrobců kosmetiky k tomu, že byly ustaveny nezávislé certifikační programy pro přírodní a bio kosmetiku. Taková kosmetika podléhá podobným pravidlům, jaké mají bio potraviny, a jejich výrobci jsou pravidelně kontrolováni, zda tato pravidla dodržují.

Vždy se podívejte, zda bio kosmetika má přidělenu ochranou certifikační značku, a zjistěte si, co tato značka znamená.
Někdy si výrobce vytvoří vlastní značku bio kosmetiky, vlastní standardy a sám sebe kontroluje. To je proti všem pravidlům bio certifikace. Certifikaci musí provést nezávislá odborná kontrolní autorita, která nemá k výrobci žádnou vazbu.
V ČR se nejčastěji setkáte s kosmetikou kontrolovanou například těmito renomovanými kontrolními organizacemi: KEZ (ČR), BDIH (Německo), ECOCERT (Francie) nebo Soil Association (Velká Británie).

SynCare Čaj pro štíhlou linii - doplněk stravy

Zcela na bylinné bázi, neobsauje umělé látky, vhodný pro redukční diety.

Základní popis a balení: Čaj pro štíhlou linii představuje zvláštní třídu speciálních potravin, tzv. doplňků stravy. Všechny účinné látky v čaji obsažené jsou výhradně přírodního původu a současně mají prokázané účinky v oblasti regulace tělesné hmotnosti nebo osvěžení a relaxace těla. V SynCare Čaji pro štíhlou linii nenajdete umělá dochucovadla ani syntetická barviva. Jeho aroma je dáno výhradně přítomností jednotlivých bylin.

Charakter čaje: doplněk stravy pro regulaci a kontrolu tělesné hmotnosti a relaxaci organizmu.

Věková kategorie: pro osoby starší 18 let.

Hlavní účinné byliny v čaji:
cesmína paraguayská - kontrola tělesné hmotnosti a osvěžení těla
ibišek súdánský - podpora vylučování vody z těla, omezení projevů "těžkých nohou" a osvěžení těla
pomerančovník hořký - relaxace těla

Dávkování: Dospělí dva šálky denně po dobu nejvýše jednoho měsíce. Poté kúru můžete opakovat po nejméně jednom měsíci.

Znáte cesmínu paraguayskou?
Tento strom má původ v jižní Americe a u nás jsou známy především jeho listy, které slouží pro přípravu čaje s názvem Yerba maté. Právě ty obsahují specifické obsahové látky, jako je kofein, teofylin, vitaminy A, C a skupiny B. K známým vlastnostem čaje z listů cesmíny patří omezení pocitu hladu, podpora trávení a mírné diuretické účinky. Současně má příznivý efekt na nervový systém a potlačuje únavu.

 

Strie a tělesná hmotnost
Strie jsou jizvy, které vznikají v důsledku drobných prasklin v podkoží. Proto je nazýváme jako pajizévkami, abychom je odlišili od klasických traumatických a pozánětových jizev v kůži.

Vliv tělesné hmotnosti na tvorbu strií
Jedná se o nepřímý vliv, který úzce souvisí s rozložením tělesného tuku. Celková tělesná hmotnost může být normální, avšak v místech náhlého zvýšení tlaku na kůži - např. na břiše nebo v oblasti hýždí při rychlém růstu - může dojít k vzniku trhlin v podkožním vazivu a objeví se strie. Stejně tak nerovnoměrné rozložení tuku s maximem v oblasti břicha, hýždí a stehen může vést k vzniku pajizévek - strií.

Strie a tělesná zátěž
Elastická vlákna v kůži a podkoží lze napínat pouze po určitou mez, která závisí na individuálních podmínkách každého z nás, ale i na charakteru a intenzitě tělesného cvičení. Pravděpodobnost vzniku striií při neúměrné nebo náhlé tělesné zátěži je vysoká. Současně se pokládá za rizikové pro vznik strií také těžké tělesné cvičení bez odpovídajícího rozcvičení.

SynCare přípravky pro kontrolu tělesné hmotnosti a proti striím
Pro optimální kontrolu tělesné váhy, a to i v těhotenství, je vhodný SynCare Čaj pro štíhlou linni. Jako prevence vzniku striií a na menší strie doporučujeme SynCare StriHyal gel v kombinaci s masážní pomůckou SynCare Massage roller.

SynCare Kolagen & kyselina hyaluronová tobolky

Základní popis: Kolagen & kyselina hyaluronová – dermonutraceutikum, doplněk stravy přináší pleti nezbytnou vnitřní výživu. Doplňky stravy jsou dnes již běžnou součástí komplexní kosmetické péče. Pro zdraví pleti je nezbytná vnitřní i vnější výživa. Kosmetické přípravky doplňují vyvážené výživné látky především do povrchových vrstev pokožky. Výživa hlubších oddílů kůže by měla být vhodně zajištěna také nutričními suplementy - doplňky stravy. Kolagen je hlavní stavební bílkovinou kůže, které propůjčuje vzhled, činí ji elastickou a dostatečně odolnou. Kyselina hyaluronová má mimořádnou schopnost poutat vodu v kůži. Spolu s kolagenem je její optimální zastoupení nezbytné pro žádoucí plnost pleti a udržení přirozených regeneračních procesů, včetně podpory tvorby nejpočetnějších buněk kůže - fibroblastů a keratinocytů.
Účinek přípravku: Přípravek je vhodný pro dlouhodobé udržování optimální hydratace a přirozeného napnutí pokožky, a to nejlépe v kombinaci s přípravky se 100% kyselinou hyaluronovou řady SynCare.
Charakter přípravku: Želatinové tobolky s hydrolyzovaným kolagenem se snadnější absorpcí ve střevech (molekulová hmotnost 5 kDa) a s čistou kyselinou hyaluronovou - nejedná se o její sodnou sůl.

Dávkování: 1 tobolku denně zapijte nejméně 200 ml neslazené pitné nebo neslazené minerální vody.
Balení: 60 želatinových tobolek o celkové hmotnosti 34,2 g

Účinné látky: hydrolyzovaný kolagen se snadnější absorpcí ze střev díky nízké molekulové hmotnosti 5 kDa - regenerační a hydratační vlastnosti;
kyselina hyaluronová - hydratační vlastnosti

 

Molekulová hmotnost kolagenu a její vliv na vstřebatelnost kolagenu v doplňcích stravy
Kolagen ze stravy přijímáme zpravidla jako relativně "těžkou" makromolekulu v řádech stovek kilodaltonů. Vědecké studie opakovaně prokázaly, že pro rychlejší a komplexnější vstřebatelnost je vhodnější kolagen "upravit" hydrolýzou na menší části o hmotnosti desítek kilodaltonů. I proto se v moderních doplňcích stravy používají.

 

Které přípravky jsou vhodné ke kombinaci s doplňkem stravy SynCare Kolagen & kyselina hyaluronová - dermonutraceutikum
Pro kombinace kosmetiky s doplňkem stravy SynCare Kolagen & kyselina hyaluronová - dermonutraceutikum neplatí žádná omezení. Vhodným výběrem kosmetických přípravků však lze dosáhnout zvýšení celkového vzájemného účinku.
Kolagen & kyselina hyaluronová - dermonutraceutikum příznivě ovlivňuje především vnitřní hydrataci kůže, tj. ve škáře, zatímco kolagen a kyselina hyaluronová z kosmetiky podporují vázání vlhkosti v povrchové části pokožky - v rohové vrstvě. Z uvedených důvodů doporučujeme pro kombinaci především kosmetické přípravky kosmetiky SynCare řady se 100% kyselinou hyaluronovou a hydratační kosmetiku s kolagenem. Z kolagenových sér je to zejména: SynCare Micro Ampoules Cellular HydratingSynCare Sérum mořské liftingovéSynCare Micro Ampoules Longevity Maris Collagen.

 

Kolagen nejen v doplňcích stravy
Kolagen zní stále jako zázračné slovo, které má pověst téměř všemocné látky pro výživu kůže nebo kloubů. Když se v druhé polovině 60. let začal využívat do doplňků stravy, nabyl popularity sice žádané, ale nepříjemně páchnoucí látky. Trvalo více jak třicet let, než získal současnou kvalitu.
Dnes je již většina kolagenů speciálně čištěna a deodorizována. Ve vysoce čistém stavu je dnes obtížné rozeznat, zda se jedná o kolagen hovězí, vepřový nebo rybí. Kolagen dokáží dnes produkovat i bakterie díky pokroku v biotechnologiích.

Kolagen pro výživu není shodný s kolagenem pro kosmetiku
Kolagen je základní strukturní (fibrilární vláknitou) bílkovinou nejen lidského organizmu. Jako každá bílkovina je jeho skelet tvořen aminokyselinami. Právě odlišností v zastoupení aminokyselin vznikají jednotlivé typy kolagenů jak v rámci jednoho druhu (např. člověk), tak u druhů jiných.
Zatímco pro kosmetické účely není rozdílnost kolagenů významná, při výživě hraje podstatnou roli. Proto se pro výživu člověka zpravidla využívá kolagen hydrolyzovaný na menší části. Ty se snadněji vstřebávají ze střev do organizmu, čímž se zvyšuje šance, že dodané částice kolagenu budou využity například pro výživu kloubů nebo vnitřní výživu kůže.

Všechny tipy na vhodný nákup kosmetiky